google-site-verification=Cd6bbb-vXU_KyMGL9NOitHsSBGICFniU5ek5XnxXDvo
2.3 C
Plungė
2024 / 10 / 06

Netikėčiausio magistro diplomų komplekto savininkė ragina nepraleisti savo šanso

Ar jau skaitėte?

Mūsų kaimas turi potencialo gaminti šviežius, natūralius, žmogaus organizmui biologiškai naudingiausius produktus. Ne pigiausio „šlamštmaisčio“, o būtent tokių produktų vis labiau pageidauja ir vartotojai, todėl būtinos socialinės inovacijos abiem pusėms naudingam procesui įsukti, įsitikinusi į gimtąją Juodupę drauge su vyru Mariumi grįžusi Lina Meilutė Datkūnienė. Jaunos moters nuomone, kiekvienas žmogus kaime, jei tik nesėdi sudėjęs rankų, gali sau ir kitiems sukurti tokią aplinką, kokioje norėsis gyventi. Pati Lina šiuo metu yra išrinkta Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininke, taip pat ji – Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorė šiame rajone, Rokiškio rajono tarybos narė, projekto „Juodupė – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2020 m.“ koordinatorė ir ko gero mūsų šalyje paties netikėčiausio magistro diplomų komplekto savininkė.

- Reklama -

Esate filosofijos ir kaimo plėtros administravimo magistrė. Netikėtesnį derinį turbūt sunku įsivaizduoti. Kaip tai nutiko?

Mano ateitį dar pirmaisiais studijų metais lemtingai išpranašavo šviesios atminties filosofas prof. Arvydas Šliogeris, pasakydamas, kad „šita iš Lietuvos tai tikrai niekada neišvažiuos“. Iš tiesų Lietuvos kaimas – mano genuose, nes tėvai augalininkystės ūkį plėtoja jau daugiau nei 30 metų. Tad augau ant grūdų stirtos, nuo paauglystės talkindama visuose „žemiškuose“ darbuose, tiesa, tyliai pagalvodama, kad pati vien tuo ateityje užsiimti nenorėčiau. Svajojau apie kuo platesnės aprėpties universitetines studijas. Tad kas šiuo atveju galėjo tikti labiau nei filosofija? Ir šiandien tuo labai džiaugiuosi, nes šių studijų suformuotas akiratis išliks visam gyvenimui.

Tačiau tėvų sukurtam ūkiui norisi tęstinumo, todėl su vyru priėmėme sprendimą grįžti į mano gimtąjį kaimą. Ir man iškart ramybės ėmė neduoti mintis, ką galėčiau nuveikti jo labui. Ir svarbiausia – kokiais būdais. Tai ir paskatino dar vienoms kaimo plėtros administravimo magistrantūros studijoms Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje.

Ankstesniais laikais universitetinės studijos buvo bene vienintelė galimybė gilinti specialybės, specifines žinias. Dabar internetinė prieiga ir atviros kone viso pasaulio bibliotekos suteikia laisvę įgyti žinių ir nestudijuojant aukštojoje mokykloje. Yra pavyzdžių apie puikiai išsilavinusius, daug gyvenime pasiekusius žmones, neįgijusius universitetinio išsilavinimo. Tačiau mano pasirinkimas buvo universitetas, kuriame mokiausi iš geriausių savo sričių profesionalų, sukaupusių didžiulę tarptautinę mokslinę patirtį. Dėstytojai man buvo tarsi vedliai, kurie rodo kryptį, o tu keliaudamas ta kryptimi kiek tik nori gali savarankiškai dairytis į šalis. Šia galimybe nepasinaudoti būtų buvęs prarastas gyvenimo šansas.

Užtat dabar galiu jaustis pakankamai tvirtai vesdama ūkininkams įvairius mokymus, skatindama kaimo žmonių verslumą, aiškindama apie galimybes pasinaudoti ES ir nacionaline parama.

- Reklama -

Kokį kaimą šiandien matote?

Lina Meilutė Datkūnienė.

Matau turintį potencialo, patrauklų, pajėgų kurti darbo vietas, gebantį vertinti aukštąją profesionaliąją kultūrą. Mūsų regionai labai pralošia nedemonstruodami savo privalumų ir nesistengdami griauti stereotipų, kad modernus gyvenimas įmanomas tik didmiesčiuose. Išsiauginta savivertė padėtų mums megzti naujus kontaktus, skatintų turizmą, pritrauktų investicijas.

Bet kuris miestietis pasakytų, kad vienas didžiausių gyvenimo kaime privalumų – ranka pasiekiamas natūralus, šviežias maistas. Jūs teigiate, kad šiandien kaimui jau reikia socialinių inovacijų, kurios padėtų apsirūpinti vietiniu maistu ir skatintų tokio maisto gamybą.

Tapusi Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininke tarsi iš naujo pamačiau savo gimtąjį rajoną. Paaiškėjo, kad mes visus maisto produktus gaminamės vietoje. Šiuo atveju kalbu ne apie šalyje žinomą Rokiškio sūrį ar gyventojų savoms reikmėms užsiauginamas daržoves. Nedideliuose cechuose ir prekiniuose ūkininkų ūkiuose kepama duona, gaminama aukštos kokybės galvijiena, pieno produktai, įvairių rūšių aliejus, auginami vaisiai, daržovės, žuvis. Tačiau ši produkcija patenka į maisto prekių parduotuves kur nors kitame Lietuvos pakraštyje arba, geriausiu atveju, į turgų mūsų rajono centre Rokiškyje.

Labai nustebino, kai apklausus nemažą grupę įvairaus amžiaus žmonių paaiškėjo, kad problema – ne aukštesnė natūralaus, šviežio maisto kaina, o jo prieinamumas. Žmonės nežino, kur, išskyrus centrinę turgavietę, vietinių produktų galima įsigyti, nors ir sutiktų už šiuos produktus mokėti brangiau. Net ir vyresnio amžiaus kaimo gyventojų perkamoji galia šiuo metu nėra visiškai menka. Ši socialinė grupė, sunkiau pasiekianti rajono centrą, tiesiog neturi kur išleisti pinigų ir taip pat noriai pirktų aukštesnės vertės maistą – mėsinių veislių galvijų mėsą, kokybiškus duonos gaminius.

Bet kuriam šalies regionui siūlyčiau dvi socialines inovacijas – vystyti maisto tiekimo sistemas ir paprastesnį variantą – trumpąsias maisto tiekimo grandines. Pastaruoju atveju tai galėtų būti išvažiuojamieji ūkininkų turgeliai, kurie pasiektų bent seniūnijų centrus. Kadaise po Lietuvos kaimus važinėjo autofurgonai su maisto prekėmis. Tačiau jų asortimentas buvo skurdus ir orientuotas į mažiausias pajamas gaunančius gyventojus. Šiandien kaimo tuo nepapirksi. Kažkodėl tebegalvojama, kad mūsų žmogui nereikia nei knygų, teatro, filharmonijos, nei kokybiško maisto.

Taip pat labai svarbu stiprinti kaimo ir miesto gyventojų ryšius. Mažų ūkių savininkai šiuo atveju galėtų gaminti prisitaikydami prie miestiečių poreikių, tiekti šviežią, minimaliai įpakuotą aukštos biologinės vertės maistą. Trumpoji maisto tiekimo grandinė – privačios iniciatyvos modelis, kurį nedidelė dalis mūsų šalies smulkiųjų ūkių jau taiko. Prekyba mažų ūkių produkcija vyktų sklandžiau, jei šie ūkiai būtų kooperuoti taip, kaip yra daugelyje Europos šalių, nes toks kooperatyvas būtų pajėgus rinkai pasiūlyti platesnį produktų asortimentą ir svarbiausia – galėtų dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose. Nes būtent viešasis sektorius pirmiausia turėtų atsigręžti į mažuosius ūkius ir skatinti juose vykdomas veiklas.

Vietos maisto sistema yra sudėtingesnis kompleksiškai veikiantis procesas, kuriame kaip vieningas laikrodžio mechanizmas turėtų veikti žemės ūkio produkcijos gamybos, perdirbimo, logistikos, vietos politikos grandys ir vartotojai. Regiono ūkininkų produkcijai būtų padedama patekti į to paties regiono mokyklas, vaikų darželius, ligonines, socialinės globos namus, karinius dalinius. Rengiant viešuosius konkursus turėtų atsirasti tokie reikalavimai kaip kuo trumpesnis produkto transportavimo atstumas ar maisto šviežumas.

Dalis žmonių pirmenybę šiuo metu teikia prekybos centrams netgi įsigydami paprasčiausias daržoves, nes labiau pasitiki ten parduodamų produktų kokybe nei turgaus prekeivių žodžiais. Be to, kaip pati teigiate, išskirtinės kokybės produktų pardavimo vietų nėra daug. Tad kas pas ką turi eiti – ūkininkai pas vartotojus ar vartotojai pas ūkininkus?

Esamoje situacijoje reikia visų elementų santalkos. Vietos politika turėtų prisidėti prie paramos schemų kūrimo ir organizavimo, vartotojų švietimo, informacijos sklaidos, kad vietinių produktų vartojimas kuria darbo vietas, skatina smulkųjį verslą.

Taip pat reikėtų labiau skatinti ūkininkų ir vartotojų tarpusavio pasitikėjimą, kuriant vietos produktų vartojimo kultūrą, kuri neapsiriboja tik pagaminto produkto pirkimu konkrečioje vietoje. Tai ir bendravimas, ir atsakomybių pasidalijimas tarp gamintojo ir vartotojo. Senosiose Europos šalyse pirkėjai su ūkininkais sudaro išankstines sutartis ir sumoka pinigus už prekes, kurias gaus ateityje. Tai ūkininkams padeda visus metus nepritrūkti apyvartinių lėšų bei yra stimulas nenuvilti šio pasitikėjimo gaminant aukščiausios kokybės produktą. Be abejo, vartotojas visada turėtų išlikti budrus ir vartoti atsakingai – įsigyjant maisto prekę turgavietėje mums visiems suteikta teisė paprašyti jos kokybę įrodančio dokumento.

Vietinių produktų gamintojai taip pat neturėtų sėdėti sudėję rankų. Jie turi suprasti, kad rinkodara – svarbi jų darbo dalis. Lietuvoje pamažu formuojasi labai graži iniciatyva ūkininkų ūkiuose, mažose įmonėlėse rengti atvirų durų dienas. Į jas suvažiuoja potencialių pirkėjų šeimos, vyksta produktų degustacijos, fermų, laukų apžiūros. Turint omenyje, kad pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai populiarėja pačios įvairiausios vidaus turizmo formos, raginčiau šį metą aktyviau išnaudoti ir užmezgant naujus kontaktus tarp natūralių produktų gamintojų ir vartotojų bei kuriant trumpąsias maisto grandines, kurioms toną yra uždavęs ir ES žaliasis kursas.

Martynas Gedvila
Komunikacijos grupė
Vytauto Didžiojo universitetas

spot_img
spot_img

Sumažinti elektros sąskaitas galima šiais 5 būdais

Svarbu dirbantiems iš namų: 5 patarimai, padėsiantys sumažinti elektros sąskaitas Darbas iš namų turi nemažai privalumų: išvengiama eismo spūsčių, išlaidų už pietus mieste, o taip pat pastebima, kad dirbant namuose, užduotys atliekamos produktyviau ir atidžiau....

Tyrimas: dešimt darbdavio savybių, kurias labiausiai vertina lietuviai

Renkantis darbovietę Lietuvos gyventojai pirmenybę teikia lanksčioms darbo sąlygoms, stabiliai bei užtikrintai darbo vietai ir geram baziniam darbo užmokesčio dydžiui, rodo „Lidl Lietuva“ užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas. Siekiant pateisinti skirtingus esamų bei potencialių...

Sukčių sėkmė: apsimetę „Google“ bei SEB banko darbuotojais, išviliojo per 73 tūkst. eurų

Sukčiai iš Vilniaus, Klaipėdos ir Panevėžio gyventojų išviliojo 73,6 tūkst. eurų, žmonės dažniausiai buvo apgauti, kai patikėjo, kad jiems skambina JAV technologijų kompanijos „Google“ darbuotojai bei SEB banko atstovai. Ketvirtadienį, 10 val. 36 min., į...

ORAI: Prasideda šalnos

Penktadienio dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Kai kur rūkas. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 4–9, šiauriniuose rajonuose vietomis 1–3...

Spalio 4-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 4-oji – Pasaulinė gyvūnijos diena, šv. Pranciškus; Tarptautinė šypsenos diena. Spalio ketvirtoji – 278-oji metų diena (penktoji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 88 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Edvina, Edvinas, Eivas, Eivenė,...

Astrologinė prognozė spalio 4-ajai, penktadieniui

AVINAS. Kad ši diena neapkarstų, pasistenkite gerai sutarti su kolegomis, partneriais. Turėtų neblogai sektis, jeigu ieškote galimybių bendradarbiauti ir gebate dalintis. Be kitų palaikymo pasieksite kur kas mažiau. JAUTIS. Tikėtinas stiprus poreikis su kažkuo labiau...

Naujųjų „Xiaomi“ flagmanų pristatymas Vilniuje įvyko išsyk su pasauline premjera –telefonus technologijų entuziastus kvietė...

Trečiadienį sostinėje vykusiame išskirtiniame renginyje visuomenei gyvai pristatyti naujieji „premium“ klasės „Xiaomi 14T“ serijos mobilieji telefonai – ambicingi, galingi, fotografijos entuziastams sukurti įrenginiai. Juose integruotos „Leica“ kameros galimybes svečiai išbandė dalyvaudami fotografo Lino Marcišausko...

Elektronikos inovacijos: nauda gamtai ir iššūkiai aplinkai

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mokslo darbuotoja dr. Vaida Survilienė aktyviai prisideda prie pilkųjų ruonių tyrinėjimo, pasitelkdama moderniausias technologijas. Šiuolaikiniai elektronikos prietaisai, kuriuos ji naudoja savo tyrimuose, leidžia mokslininkams stebėti ruonių elgseną...

Sukrečianti Ingos šeimos patirtis: šokas dėl sūnaus būklės

Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieškoti ir specialistų pagalbos. Tačiau vargiai kas gali įsivaizduoti, ką išgyvena tėvai, sužinoję, jog jų vaikas turės...

„Iki“ – tikra nuolaidų šventė: „Kavos ir arbatos fiesta“ leis kavos įsigyti net pigiau...

Jau penktadienį moksleiviai ir vėl į mokyklą žengs nešini žiedais. Švenčiant Mokytojų dieną svarbiausia – dėmesys ir nuoširdi padėka, o simbolinėms dovanoms išlaidauti visai nebūtina. Ypač, jeigu užsuksite į arčiau namų esančią „Iki“ parduotuvę,...

Astrologinė prognozė spalio 3-iajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti aiškintis santykius su antrąja puse bei partneriais. Nesistenkite kitų įtikinti tuo, kuo patys netikite. Būkite pasirengę koreguoti kai kuriuos planus. JAUTIS. Pravartu iš peties paplušėti, jeigu privalote neatidėliodami atlikti kai kuriuos reikalus....

Kaip atskirti slogos ir kaip gydyti šiuos negalavimus

Atėjus šaltesniems orams, sveikatos priežiūros specialistai sulaukia vis daugiau nusiskundimų dėl slogos ir komplikacijų. Taip pat jie, pastebi, kad dažnas į slogą numoja ranka – esą, anokia tai liga. Tačiau kai kuriais atvejais negydoma...

ORAI: Trečiadienio dieną kai kur truputį palis

Trečiadienio dieną kai kur truputį palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra 8–13 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį didesnėje šalies dalyje, daugiausia Pietvakarių Lietuvoje, dieną daugelyje rajonų numatomas lietus. Vėjas naktį daugiausia rytų, 3–8 m/s, dieną...

Spalio 2-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 2-oji  – Angelų sargų arba Policijos diena. Spalio antroji – 276-oji metų diena (trečioji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 90 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Eidvilas, Gervilas, Gervilė, Gervyda, Gervydas, Geržada, Geržadas,...

Astrologinė prognozė spalio 2-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Būsite dirglūs, nervingi. Emocijų audrą gali sukelti kritiškas žodis, replika, nemalonus prisiminimas, mintys apie galimus išbandymus. Visur matysite priešus, kažką kaltinsite nesąžiningumu, liežuvavimu. Nemalonius pokalbius atidėkite. Atsargiai kelyje. JAUTIS. Tikėtina, kad atsinaujins sena širdgėla...

Apsipirkti „Iki“ tapo dar lengviau ir patogiau: 5 „Iki“ klientų valdybos įkvėpti pokyčiai, kuriuos...

Nauji produktai asortimente, patogesnė mobilioji programėlė ir aiškesni kainų pasiūlymai parduotuvėse – tai tik keli naujausi patobulinimai „Iki“ tinkle, padedantys apsipirkti dar paprasčiau ir sklandžiau. Pokyčiai ypač taikliai priderinti prie klientų poreikių, kadangi jie...

Vienas paprastas veiksmas „Rimi“ pirkėjams padės išsaugoti 5,6 tonų popieriaus

Prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ toliau diegia skaitmenines naujoves, ne tik palengvinančias apsipirkimą, bet ir padedančias saugoti gamtą. Nuo spalio 1 d. visose „Rimi“ parduotuvėse ir reguliariose kasose pirkėjai turės galimybę nebespausdinti popierinių čekių ir...

Nebrangi ir skani egzotika: „Iki“ persimonų siūlo labai patrauklia kaina – gaminkite su jais...

„Dievų vaisiaus“ vos už keliasdešimt centų, bemat pakeliančio nuotaiką ir nudžiuginančio skonio receptorius – būtent to įsibėgėjant rudeniui pirkėjai pradeda ieškoti parduotuvėse. Ryškusis persimonas kasmet vis labiau įsitvirtina tarp lietuvių mėgstamiausių egzotinių vaisių, pastebi...

Nepraleiskite progos kiaulienos mentės „Iki“ įsigyti pigiau: 3 idėjos sočiai ir skaniai vakarienei

Kiauliena – mėsa, kurią lietuviai renkasi dažniausiai. Nors populiarėja ir jautiena bei vištiena, tačiau kiaulienos pardavimai vis tebeauga, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Jos populiarumą lemia tiek kaina, tiek ir jos...

Bulvės „Iki“ kainuoja centus – metas kepti kugelį: išbandykite 2 lengvai paruošiamas versijas

O gal išsikepam kugelio? Ši frazė vis dažniau skamba lietuvių namuose, prasidėjus pačiam bulvių derliaus pikui. Minkštutėlis ir purus viduje, apskrudęs iš išorės – bulvių plokštainis tiesiog neturi lygių. Jam nereikia jokių įmantrių kulinarinių...

Iš melionų – netgi duona: įsigykite jų už superkainą „Iki“ ir išmėginkite 3 receptus

Gaivieji melionai puikiai tinka ne tik karštai vasaros, bet ir žvarbesnei rudens dienai. Norint šiais vaisiais praturtinti savo racioną, iš jų pasigaminti galima pačių netikėčiausių patiekalų, pavyzdžiui, išsikepti melionų duonos, juos pamarinuoti, pagaminti melionų...

Figų sezonas „Iki“ parduotuvėse – nebrangus ir skanus: šie 3 greiti receptai išgelbės netikėtai...

Kartais pasitaiko situacijų, kai skanaus ir įspūdį paliekančio patiekalo reikia čia ir dabar. Net jei atrodo, kad šaldytuvas tuščias, o ir norą gaminti lyg vėjas išpūtė – prisiminkite figas. Nors jos jau tūkstančius metų...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS