8.3 C
Plungė
2024 / 11 / 06

Elektronikos inovacijos: nauda gamtai ir iššūkiai aplinkai

Ar jau skaitėte?

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mokslo darbuotoja dr. Vaida Survilienė aktyviai prisideda prie pilkųjų ruonių tyrinėjimo, pasitelkdama moderniausias technologijas. Šiuolaikiniai elektronikos prietaisai, kuriuos ji naudoja savo tyrimuose, leidžia mokslininkams stebėti ruonių elgseną natūralioje aplinkoje, surinkti vertingus duomenis apie jų sveikatą ir populiacijos pokyčius. Tačiau, kaip pastebi dr. Survilienė, intensyvus technologijų naudojimas kelia ir rimtų iššūkių, susijusių su aplinkos tarša bei elektronikos atliekų tvarkymu.

- Reklama -

Pilkieji ruoniai ir technologijų nauda: tyrimai su iššūkiais aplinkai

Dr. Vaida Survilienė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mokslo darbuotoja, jau daug metų tyrinėja pilkuosius ruonius Baltijos jūroje. „Elektronika tiriant jūrinius žinduolius, o konkrečiau pilkuosius ruonius, yra labai svarbi, turbūt labiausiai dėl jų nuošalaus vandeninio gyvenimo būdo. Ruoniai didžiąją laiko dalį praleidžia atviroje jūroje, o ilsisi dažniausiai atokiose, nuo žmogaus nutolusiose gulyklose“, – teigia mokslininkė. Naudodamiesi technologijomis, mokslininkai gali stebėti ruonių elgseną natūraliomis sąlygomis, netrukdydami jų gyvenimo ritmui. Pavyzdžiui, dronai padeda tyrinėti ruonių grupes ir pateikia aukštos raiškos nuotraukas, kurios leidžia identifikuoti atskirus individus, nustatyti jų kūno masę, lytį ir net amžių. „Tai ypač svarbu stebint ruonių jauniklių skaičių, nes tai padeda įvertinti populiacijos būklę“, – priduria mokslininkė.

Dr. Vaida Survilienė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mokslo darbuotoja, jau daug metų tyrinėja pilkuosius ruonius Baltijos jūroje.

Labai populiarūs, bet tikrai brangūs, yra GSM ryšį naudojantys siųstuvai, kurie pritvirtinami prie ruonio nugaros, seka ruonio judėjimą, jo kryptį, atstumą, gylį ir laiką, kiek ruonis išbūna po vandeniu, taip pat fiksuoja aplinkos temperatūrą. Dar įdomesni yra dažnai kasdienėje aplinkoje naudojami prietaisai, pvz., išmanieji laikrodžiai, matuojantys širdies variabilumą. Tokius paprastus laikrodžius kolegos Škotijoje naudojo ruonių patelių tyrimams. Laikrodžiai buvo priklijuojami prie žindančių patelių nugaros, siųsdavo duomenis į gretimai pastatytą imtuvą, o širdies dažnio rezultatai buvo siejami su patelių elgsenos tipais. „Tokių pavyzdžių be galo daug – viskas priklauso nuo mokslininkų išradingumo“, – teigia dr. Survilienė.

Dr. Survilienė atkreipia dėmesį, kad technologijos labai praturtino gamtos tyrinėjimus, leido pažvelgti į laukinių gyvūnų gyvenimo aspektus, apie kuriuos žinojome labai nedaug. Naudojant technologijas, tiriant gyvūnus taip pat galima stebėti ir jų aplinką. Pvz., transmiteriai ne tik stebi gyvūnų judėjimą, bet ir fiksuoja aplinkos, kurioje jie gyvena, sąlygas, prognozuoja jos pokyčius bei leidžia užbėgti neigiamiems įvykiams už akių, kas ir yra didžiausias mokslinių tyrimų tikslas. Pavyzdžiui, dronais registruojant gimstančių jauniklių skaičių ir jų gyvybingumą, galima spręsti apie Baltijos jūros būklę. Jei jauniklių gimsta mažiau nei ankstesniais metais, galima įtarti, kad jūros būklė prastėja, ir ieškoti priežasčių.

Elektronikos atliekų mažinimas

Naudodamiesi technologijomis, mokslininkai gali stebėti ruonių elgseną natūraliomis sąlygomis, netrukdydami jų gyvenimo ritmui.

Vis tik elektronika kelia ir savų iššūkių. Nei vienas elektronikos prietaisas, ypač šiais laikais, netarnauja amžinai – dažnai ne itin ilgai. Net ir tyrimams naudojamos priemonės gali būti taršios. Pavyzdžiui, jau minėti transmiteriai, kuriuos ruoniai numeta kartu su kailiu, dažnai lieka aplinkoje. Vis tik tai yra labai labai maža dalis ir mokslininkai stengiasi pasitelkdami įvairią sekimo įrangą juos susigrąžinti.

Didžioji dalis pavojingų atliekų atkeliauja su buities priemonėmis. Pavojus kyla dėl kenksmingų medžiagų, kurios susidaro įrant prietaisams, ypač Baltijos jūroje. Plastikiniai priedai, irdami, suskyla į pavojingas molekules, kurios gali sutrikdyti hormonų apykaitą. Be to, Baltijos jūra pasižymi didele sunkiųjų metalų tarša, atsiradusia iš laivybos ir karo pramonės. Taip pat retųjų ir sunkiųjų metalų išgavimas pats savaime yra labai taršus procesas, dažnai padidinantis sunkiųjų metalų koncentracijas aplinkoje Šie metalai kaupiasi jūrų gyvūnų kepenyse, raumenyse, pažeidžia audinius ir sukelia ligas. Negana to elektronikos prietaisų detalės, patekusios į gyvus organizmus, kenkia jūros dugno bestuburiais ir augalais mintantiems paukščiams ir žuvims. “, – priduria dr. Survilienė.

- Reklama -

Galiausiai mokslininkė siūlo sprendimus, kaip sumažinti taršą: „Stengtis pirkti kokybišką, ilgiau tarnaujančią įrangą ir ją perdirbti, o ne tiesiog išmesti.“ Ji taip pat pabrėžia, kad reikėtų vengti perteklinio pigių ir nekokybiškų elektroninių prietaisų naudojimo.

Elektronikos atliekų tvarkymas: kaip sumažinti žalą aplinkai?

Elektronikos prietaisai naudojami tiek kasdieniame gyvenime, tiek mokslo srityje, o jų populiarėjimas didina elektroninių atliekų srautus. Šiais laikais vargu ar būtų įmanoma rasti sritį, kurioje elektronika nedalyvautų arba neturėtų įtakos procesams – nuo kasdienės buities iki pažangiausių mokslinių tyrimų. Todėl kiekvieno iš mūsų užduotis yra tinkamai rūšiuoti atliekas ir atsakingai atsisveikinti su elektroniniais prietaisais, kai jų nebereikia.

Pasak Elektronikos platintojų asociacijos EPA vadovo Lino Ivanausko, „daugelis dažniausiai kalba apie plastiko mažinimą, tačiau pamiršta, kad dešimtys milijonų tonų elektronikos atliekų kasmet seka paskui technologijų pažangą.“ Visame pasaulyje perdirbama mažiau nei penktadalis elektronikos atliekų, todėl ši kategorija tampa sparčiausiai augančia atliekų grupe. Neveikiančios technologijos dažnai lieka namuose, užuot, kad būtų perduodamos taisyti ar perdirbti.

„Nenaudojamų prietaisų kaupimas, tikintis, kad jie dar pravers ar kad jais dar kas nors naudosis, nėra geras sprendimas. Vadovaujantis atsakingo vartojimo principais, tinkami naudoti prietaisai turėtų būti atiduodami į antras rankas, kol dar nepaseno jų technologijos, arba, jei jie nebetinkami – šalinami specialiajame atliekų surinkimo tinkle. Iš ten jie patektų į įgaliotus perdirbėjus ir taptų žaliava naujiems gaminiams“, – aiškina L. Ivanauskas.

EPA primena, kad Lietuvoje veikia gerai išvystytas elektronikos atliekų surinkimo tinklas – tereikia juo naudotis. Smulkiosios elektronikos atliekas galima patogiai išmesti į specialiuosius konteinerius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda išveža iš namų nemokamai – tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis svetainėje www.epa.lt.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img
spot_img

Gedimai Klaipėdos laivų statykloje kainavo žmogaus gyvybę

Klaipėdoje, Vakarų Baltijos laivų statyklos teritorijoje, vyras pirmadienį žuvo galimai įvykus įrangos gedimui ir sprogus acetileno balionui. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo, pranešė Policijos departamentas. Darbdavys ar jo įgaliotas...

Lapkričio 5-oji: Vaižganto diena, vardadieniai ir įsimintini įvykiai

Lapkričio 5-oji yra ypatinga diena Lietuvoje – tai Vaižganto, senovės lietuvių dievo, globojančio linus ir kanapę, diena. Taip pat tai 310-oji metų diena, paliekanti tik 56 dienas iki Naujųjų metų. Šiandien minimi ir vardadieniai,...

Orai artimiausioms dienoms: lietus, vėjas ir švelni šiluma

Artimiausiomis dienomis Lietuvoje prognozuojama švelni rudens šiluma su lietaus galimybėmis bei vakarinių krypčių vėju. Ši prognozė padės pasiruošti, ar planuojate dieną mieste, ar išvyką į gamtą. Antradienio orai Antradienio dieną prognozuojamas nedidelis lietus, o vėjas iš...

Elektros pardavėjai svarsto: kaip lietuvius susodinti į elektromobilius?

Pastaraisiais metais elektromobilių populiarumas Lietuvoje auga sparčiausiai šalies istorijoje. Nors tobulėjantys technologiniai sprendimai ir valstybės iniciatyvos gyventojus skatina rinktis aplinkai draugiškas transporto priemones, vis dar susiduriame su iššūkiais, stabdančiais greitesnį perėjimą prie elektromobilių. Kiekvienas vairuotojas...

Kas šiandien Jūsų laukia? Astrologinė prognozė lapkričio 5-ajai

AVINAS. Bus rūpesčių, jeigu turite planų vykti į užsienį, dalyvauti varžybose, konkurse, stažuotėje ar pan. Ribokite greitį kelyje, nesielkite rizikingai ir nepraraskite budrumo. JAUTIS. Diena bus emociškai įtempta. Žmonės, kuriems esate įsipareigoję ar skolingi, tiesiogiai...

Socialdemokratė siūlys Seimui padidinti vaikų išlaikymo išmoką

Siekiant mažinti vaikų skurdo riziką ir paskatinti tėvus geranoriškiau mokėti priteistus alimentus, Seimo narė socialdemokratė Orinta Leiputė siūlys Seimui padidinti vaikų išlaikymo išmoką. Ji siūlo nuo kitų metų išmoką, kuri šiuo metu per mėnesį negali...

Seimas spręs dėl poligonų steigimo Tauragės ir Šilalės rajonuose

Antradienį Seimo posėdžių salėje ketinama svarstyti įstatymo projektus, kuriuose numatoma statyti karinius poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose. Siekiant užtikrinti sklandų poligonų įkūrimą bei jų efektyvų naudojimą, siūloma pripažinti statybas ypatingos svarbos projektu ir numatyti teisinį...

Pokyčiai „Instagram“: tik populiarūs vaizdo įrašai pasižymės aukštesne vaizdo kokybe

Socialinių tinklų platformoje „Instagram“ – pokyčiai. Nuo šiol socialiniame tinkle aukštesne vaizdo kokybe pasižymės tik populiarumo sulaukę vaizdo įrašai, rašoma pranešime žiniasklaidai. „Jeigu vartotojo įkeltas įrašas nesulaukia daug dėmesio ir peržiūrų – „Instagram“ automatiškai sumažins...

Uostamiestyje socialine darbuotoja prisistačiusi moteris apvogė pensininkę

Uostamiestyje socialine darbuotoja prisistačiusi moteris apvogė pensininkę – iš buto išnešti juvelyriniai dirbiniai, pinigai, pranešė policija. Anot Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato, sekmadienį užregistruotas pareiškimas, kuriame nurodoma, kad spalio 18 d., apie 14 val., Taikos...

ORAI: Ruduo įsibėgėja, – lietaus mažai, bet ar atlaikysime vėją?

Šiandien Lietuvoje lietaus tikimybė maža, todėl diena turėtų būti sausesnė ir tinkama lauko veikloms. Vyraus šiaurės vakarų ir šiaurės vėjas, stiprokas – sieks 9–14 m/s, tad oro sąlygos bus kiek žvarbesnės. Termometrai dieną rodys...

Lapkričio 4-oji: vardadieniai, istorija ir kitos dienos įdomybės

Lapkričio 4-oji – ypatinga diena, kai skaičiuojame jau 309-tąją metų dieną ir pradedame 45-ąją savaitę. Tai puiki proga ne tik prisiminti šios dienos istorinius įvykius, bet ir atkreipti dėmesį į horoskopą bei švęsti vardadienius....

Lapkričio 4 d. horoskopų įžvalgos: ko tikėtis šiam pirmadieniui?

AVINAS. Tikėtinos naujienos, susijusios su kelione, užsieniu, mokslu ar darbu. Galite kreiptis į įtakingus asmenis. Reikalai, dėl kurių reikia pasukti galvą, turėtų neblogai sektis. JAUTIS. Tikriausiai sėkmingai tvarkysite reikalus susijusius su verslu, finansais, technika, nuoma....

7 žolelės, kurias galima auginti vandenyje ant palangės

Vandens auginimo metodas, dar vadinamas hidroponika, tampa vis populiaresnis, ypač tiems, kurie gyvena butuose arba neturi galimybės auginti augalų didesnėje erdvėje. Teoriškai hidroponiniu būdu galima auginti įvairias žoleles ir kitus augalus, tačiau praktikoje tai...

VRK patvirtino galutinius Seimo rinkimų rezultatus, išrinktiems Seimo nariams penktadienį bus teikiami pažymėjimai

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį patvirtino galutinius Seimo rinkimų rezultatus daugiamandatėje ir 63 vienmandatėse apygardose. VRK nariai per posėdį aptarė 71 apygardos darbą, kiekvienas jų kuravo tam tikras apygardas, papasakojo apie kilusius nesklandumus, gautus ir...

Lapkričio 3-ioji: vardadieniai, astrologija ir istorijos akcentai

Ši diena – ypatinga dėl kelių reikšmingų progų. Lapkričio 3-iąją minime Medžiotojų dieną, o taip pat ši diena pasižymi svarbiomis Lietuvos istorijos datomis ir vardadieniais, kurie suteikia progą pagerbti tradicijas bei prisiminti iškilius asmenis....

ORAI: Audringa savaitgalio pabaiga ir vėsi savaitės pradžia

Sekmadienio naktį kai kur Lietuvos pajūryje laukiamas trumpas, nedidelis lietus, vietomis galimos šlapdribos. Šiaurės vakarų vėjas naktį pamažu pereis į pietvakarių, gūsiuose siekdamas iki 15 m/s pajūryje. Temperatūra naktį pajūryje bus 4–7 laipsniai šilumos....

Astrologinė prognozė lapkričio 3-ai: kaip seksis kiekvienam zodiako ženklui

AVINAS. Regis, prieštaringos jėgos veiks jus ir aplinkinius. Viena vertus, būsite aktyvūs, energingi bei imlūs žinioms, informacijai. Kita vertus, ta energija gali virsti destruktyvia agresija arba ją provokuoti iš išorės. JAUTIS. Būsite linkę netaupyti malonumams,...

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimas, saugantis nuo broko ir sukčiavimo

Statybų sektorius visada buvo vienas iš sričių, kurioje skaidrumo ir legalaus darbo užtikrinimas yra ypatingai svarbus. Pastaraisiais metais Lietuvoje įgyvendinta skaidriai dirbančiojo asmens identifikavimo kodo (ID) sistema, žinoma kaip statybininko ID, rodo teigiamus rezultatus....

ORAI: Vėjuotas ir vėsus lapkričio pradžios savaitgalis

Lapkritį pasitinkame su vėjuotais orais, šlapdriba ir temperatūrų svyravimais. Artimiausiomis dienomis vyraus debesuoti su pragiedruliais orai, tačiau vietomis galime sulaukti ir trumpo lietaus ar šlapdribos. Prognozuojami stiprūs šiaurės vakarų ir vakarų vėjai, kurie kai...

Horoskopas lapkričio 2-ai: kaip žvaigždės nulems jūsų dieną?

AVINAS. Diena gana prieštaringa. Tikėtina, kad iškils sunkūs prisiminimai ar net emociniai išgyvenimai. Kai kurie momentai skatins gilintis į save, mąstyti filosofiškai, kas stiprins jūsų psichologinę įžvalgą, bet gali sužeisti širdį, atverdami senas žaizdas. JAUTIS....

Prasidėjus lapkričiui – 7 svarbiausios saugaus vairavimo taisyklės

Atėjus paskutiniam rudens mėnesiui ir pamažu artėjant žiemai, vairavimo sąlygos tampa neprognozuojamos: pirmasis sniegas ir ledas gali iškristi bet kada, sušlapę ar apledėję keliai didina avarijų riziką, o dėl klimato pokyčių šiuo metų laiku...

Ilgąjį Vėlinių savaitgalį pranašaujama audra

Ilgąjį Vėlinių savaitgalį sinoptikai pranašauja didelę audrą. Anot prognozių, labiausiai stichijos paliesti turėtų vakarinę Lietuvos dalį. Perspėjama, kad pajūryje vėjo gūsiai gali siekti net 26 m/s, tad draudimo technologijų bendrovė „Balcia“ pataria, kaip pasiruošti ekstremaliems...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS