google-site-verification=Cd6bbb-vXU_KyMGL9NOitHsSBGICFniU5ek5XnxXDvo
10.3 C
Plungė
2024 / 09 / 29

Galimybe perpus sumažinti sąskaitas už elektrą kol kas pasinaudojo vos 1 iš 1000 butų savininkų

Ar jau skaitėte?

Saulės parkas.

Palyginti neseniai atsiradę saulės parkai atvėrė galimybe pigia saulės energija pasinaudoti ne tik privačių namų savininkams, bet ir daugiabučių gyventojams. Skaičiuojama, kad naudojant saulės parke gaminamą elektros energiją, kasmėnesinę sąskaitą už elektrą galima sumažinti bene 60 procentų, o investicija į saulės elektrinę atsiperka per daugiausiai 7-8 metus. Tačiau, panašu, dar nedaugelis įvertina realią naudą – saulės energetikai skaičiuoja, kad kol kas, galima sakyti, tik vienas iš tūkstančio butų pasinaudojo tokiomis galimybėmis. Tiesa, suskubti dar nė vėlu – pasak saulės energetikų, šiemet dar galima tikėtis antrojo kvietimo valstybės kompensacijai gauti įsigyjant nedideles, iki 10 kW galios saulės elektrines iš elektrinių parkų sulaukė susidomėjimo.

- Reklama -
 

Šiuo metu energetikos bendrovės „Ignitis“ sukurtoje platformoje „Saulės parkai“ galima rinktis iš 10 projektų. Lietuviškų saulės modulių gamybos ir įrengimo bendrovės „Solet Technics“, jau netrukus pradėsiančios įrenginėti saulės parką „Vytis“ Molėtų rajone, vadovas Andrius Karazinas pastebi, kad gyventojams galimybė įsigyti elektrinę saulės parke dar yra naujovė, kelianti nežinomųjų bei klausimų apie realią naudą. Jis atsako į dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus ir dalinasi naudingais patarimais.

Kam skirtos nutolusios saulės elektrinės?

„Turbūt galima drąsiai sakyti – bene visiems. Pirmiausia, tiems, kurie gyvena daugiabutyje, neturi savo namo, ar namų stogai, vietovė yra netinkami įrengti elektrinę, norintiems naudoti švarią energiją, prisidėti prie aplinkos tausojimo. Be to, tai fantastiška galimybė investavimo prasme“, – komentuoja A. Karazinas.

Anot jo, vis dar galima susidurti su klaidinga nuostata, kad elektrinę apsimoka išsipirkti tik tuomet, kai sunaudojama daug elektros energijos. „Tai netiesa, elektrinė saulės parke gali būti naudinga net ir tiems, kurie sunaudoja nedaug elektros energijos. Galima išsipirkti kad ir pusę kilovato. Turintys televizorių, šaldytuvą, šviesos lempas ir naudojantys kasdienius buitinius prietaisus, jau tikrai gali svarstyti apie elektrinės įsigijimą saulės parke“, – pastebi pašnekovas.

Be to, pasak A. Karazino, elektrinė yra alternatyvi investavimo priemonė. „Skaičiuojama, kad saulės elektrinės atsipirkimas, pasinaudojus APVA kompensacija, yra apie 7-8 metai, o po šio laikotarpio elektrinė dar mažiausiai 16-17 metų gamins saulės energiją. Įvertinus 25 metų elektrinės tarnavimo laiką, skaičiuojama, kad ji leidžia turėti apie 6 proc. investicijos grąžos kasmet“, – sako pašnekovas.

- Reklama -

Kokios galios elektrinės reikia?

„Solet Technics“ vadovas Andrius Karazinas.

Pirmiausia, reikia apskaičiuoti savo namų ūkio suvartojamą elektros energijos kiekį. „Procesas paprastas – pasiskaičiuoti, kiek elektros suvartojate per metus. Tą galite pasitikslinti ir prisijungę prie savo elektros tiekėjo savitarnos svetainės. Pagalvokite, ar artimiausiu metu neplanuojate įsigyti dar kokių nors papildomų elektros įrenginių. Jei toks planas yra, turėkite omeny, kad elektros gali prireikti daugiau“, – sako A. Karazinas.

Tuomet, kaip pastebi A. Karazinas, reikia žiūrėti, kokias sąlygas siūlo saulės parko projekto vystytojas. Kiekvienas jų deklaruoja, kiek kilovatvalandžių elektros pagaminama iš vieno instaliuoto elektrinės kilovato. Tą galima pasiskaičiuoti ir pagal saulės parko vystytojo pateikiamą skaičiuoklę.

„Štai, pavyzdžiui, keturių asmenų šeima, gyvenanti 60 kvadratinių metrų bute, kuriame yra elektros plytelė, elektrinis gyvatukas, boileris, elektra šildomos vonios grindys, per metus suvartoja apie 4700 kilovatvalandžių. Tokiu atveju reikėtų išsipirkti apie 5 kilovatų saulės elektrinę. Su sąlyga, kad vienas instaliuotas elektrinės kilovatas generuoja tūkstantį kilovatvaladžių“, – pavyzdžiu dalinasi pašnekovas.

Kaip paskaičiuoti, kiek pavyks sutaupyti?

„Kalbant apie atsiperkamumą, būtina sutarti, kaip jį suvokiame. Jeigu žiūrime tik per eurų prizmę, matematika paprasta. Pavyzdžiui, turėdami 5 kilovatų elektrinę saulės parke, kas mėnesį mokėtume už elektrą apie 20 eurų (pasaugojimo bei priežiūros mokesčius), tuo tarpu dabar savo elektros tiekėjui vidutiniškai mokame apie 50 eurų per mėnesį. Žinoma, turime atsižvelgti į tai, kad prieš tai jau investavome į saulės elektrinę. Minėtų 5 kilovatų atveju – investicija siekia apie 3135 eurus, su sąlyga, kad pasinaudota valstybės parama“, – sako A. Karazinas ir priduria, kad bet kuriuo atveju, skaičiuojama, jog pinigai pilnai sugrįžta per 7-8 metus.

„Tiesa, šioje vietoje yra daug niuansų. Pirmiausia, taip skaičiuodami vadovaujamės šiandienine elektros kaina, o ne paslaptis, kad ji vis kyla. Remiantis „statista.com“ duomenimis, vidutinis elektros brangimas ES kasmet sudaro apie 3,3 proc. Reikia nepamiršti, kad elektra brangsta, nes didėja jos paklausa – daugėja elektromobilių, kitų įrenginių. Tad atsižvelgus į tai atsiperkamumo terminas neišvengiamai trumpėja“, – teigia A. Karazinas.

„Solet Technics“ vadovas papildo, kad saulės elektrinės statytojas įsipareigoja prižiūrėti elektrinę. Priežiūros paslauga kainuoja ir ji irgi gali kilti. „Net ir tai įvertinus, vis tiek skaičiuojama, kad pinigų grįžimas bus po 8 metų. O juk reikia nepamiršti, kad po tų 8 metų, elektrinė dar veiks mažiausiai 17 metų“, – teigia A. Karazinas.

Ar turėsiu elektros šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku, kai saulės elektrinė nepagamina užtektinai elektros energijos?

„Turėdami saulės elektrinę, turime vertinti metinį elektros poreikį. Tai reiškia, kad nėra svarbu, kiek kuriuo metu, pavyzdžiui, sausį ar liepą, elektrinė gamina elektros“, – atkreipia dėmesį pašnekovas ir priduria, kad daugiausiai elektros energijos elektrinė sugeneruoja nuo kovo iki spalio mėnesio. Visa per šį laikotarpį pagaminta elektros energija ne visada yra sunaudojama momentiškai, todėl yra atiduodama į tinklą pasaugojimui.

„Rudenį ir žiemą, esant mažai elektros energijos generacijai, nepanaudotas perteklius gražinamas vartotojui. Esant trūkumui, elektra yra perkama iš bendro tinklo“, – komentuoja „Solet Technics“ vadovas.

Kas būna tuo atveju, jei elektrinė generuoja mažiau elektros energijos nei deklaruoja vystytojas?

Prieš sudarant sutartį su saulės parko projekto vystytoju, A. Karazinas pataria būtinai atkreipti dėmesį, ar šis įsipareigoja, kad elektrinė pagamins tam tikrą mažiausią kiekį elektros energijos, ir kas būna tuo atveju, jeigu nepagamins. „Tai garantuos, ar ir kaip bus atlyginti bet kokie galimi nuostoliai. Todėl rinkitės patikimus saulės elektrinės vystytojus“, – pataria pašnekovas.

Kas bus po 25 metų?

Šiuo metu sutartis naudotis saulės elektrinės gaminama elektros energija sudaroma 25 metams – skaičiuojama, kad būtent tiek laiko saulės elektrinė tinkama gaminti elektros energiją. Po šio laikotarpio elektrinė turi būti demontuota. „Tiesa, teisinis reglamentavimas dar gali būti keičiamas galbūt elektrinės tarnavimo laikas bus pratęstas. Bet kuriuo atveju, žmonėms tuo rūpintis nereikia – demontavimu pasirūpins saulės elektrinės projekto vystytojas. Norint būti ramiems, vėlgi prieš pasirašant sutartį rekomenduoju pasidomėti sąlygomis“, – atkreipia dėmesį A. Karazinas.

Jis taip pat papildo, kad net tuo atveju, jei per 25 metus staiga pasikeis gyvenimo aplinkybės ir įsigyta elektrinė bus nereikalinga, ją galima parduoti ar padovanoti.

Kokiu atveju geriau elektrinę saulės parke ne pirkti, o nuomotis?

Pirmiausia, kaip sako A. Karazinas, reikia nepamiršti, kad į valstybės paramą galima pretenduoti tik tuo atveju, jeigu elektrinę ketinama išsipirkti. Be to, verta priminti, kad saulės elektrinių eksploatacijos laikotarpis – 25 metai, tad perkant galima kur kas daugiau sutaupyti.

„Kontraktas nuomai, manau, tinkamas ir prasmingas tuomet, kai ketinimas naudotis saulės gaminama elektros energija – laikinas. Pavyzdžiui, planuojant išvykti į užsienį arba norint tik laikinai pasibandyti, prieš nutariant įsigyti saulės elektrinę saulės parke ar statant savo“, – komentuoja „Solet Technics“ vadovas.

Be to, numojant saulės elektrinę, reikia mokėti už kilovatvalandes ir elektros pasaugojimo mokestį, kuris mokamas elektros tinklams. Šiuo metu jis siekia 31 eurą už vieną kilovatą per metus.

Įsigijus saulės elektrinę, už elektrą nieko mokėti nereikia, tik pasaugojimo mokestį.

Ką naudinga žinoti renkantis saulės elektrinės vystytoją?

Renkantis projekto vystytoją, svarbu atsižvelgti į jo patirtį, jau įgyvendintus projektus, turimą kapitalą, kad būtų pajėgus prisiimti įsipareigojimus visam elektrinės gyvavimo laikotarpiui. Taip pat verta pasidomėti įmonės istorija, atsiliepimais, jos turimais sertifikatais

„Be to, tuo atveju, jeigu saulės parkų platformą administruoja „Ignitis“, jie atlieka parko vystytojo vertinimą, projekto vertinimą ir kontroliuoja, kad projektas būtų įgyvendintas laiku ir atitiktų sutartyse numatytus aukščiausius kokybės standartus. Ne kiekviena kompanija gali patekti į šią platformą“, – papildo pašnekovas.

spot_img
spot_img

Į lėktuvą – be streso: praktiniai patarimai ramiai kelionei

Kelionės lėktuvu – vienas patogiausių bei greičiausių būdų nuvykti į išsvajotą atostogų šalį. Nors daugeliui keliautojų oro transportas patrauklus, kartais tenka susidurti su ne tokiomis maloniomis staigmenomis: patikros trikdžiai, pamestas bagažas ar netikėta turbulencija...

„Xiaomi“ pristatė naujus išmaniųjų telefonų flagmanus – dirbtinio intelekto funkcijos, naktinė fotografija ir produktyvumas

Pasaulio išmaniųjų technologijų rinkoje ambicingai konkuruojanti technologijų bendrovė „Xiaomi“ rugsėjo 26 d. pristatė naujuosius flagmanus – „Xiaomi 14T” ir „Xiaomi 14T Pro”. Modeliai apjungia elegantišką dizainą, galingą procesorių bei pasauliniu mastu pripažįstamos technologijos ekraną....

Neuždirbtas atlyginimas: kam tenka namatomų darbų našta?

Lyčių lygybė – aktuali tema tiek darbo rinkoje, tiek šeimos aplinkoje, tačiau praktika rodo, kad neapmokamo darbo pasiskirstymas tarp vyrų ir moterų vis dar yra neproporcingas. Namų ruošos, vaikų, senyvo amžiaus ar asmenų su...

„Rimi“ dabar keptuvę įsigysite pigiau: sukluskite, jei maistą ruošiate subraižytoje

Puodus ir keptuves naudojame kasdien, bet net įsigiję itin kokybiškus, turėtume atkreipti dėmesį, ar jie nors truputį nenusidėvėję. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad neapdairiai elgiantis, galime pakenkti savo...

Raseiniuose vėl duris atvėrė pirkėjų pamėgta „Iki“ parduotuvė: tarp naujienų – ir specialios tik...

Ketvirtadienį po atnaujinimo duris atvėrė pirkėjų pamėgta moderni prekybos tinklo „Iki“ parduotuvė Raseiniuose, adresu Jaunimo g. 4. Pirkėjus rekonstruotoje prekybos vietoje jau pasitinka dar patogesnis išplanavimas, specialios tik šioje krautuvėje galiojančios nuolaidos ir kruopščiai...

Skelbimų nauda privatiems asmenims: pardavimas, nuoma, mainai

Asmeniniai ir įmonės skelbimai: kaip jie padeda įgyvendinti pardavimus, nuomas ir mainus Tauragės regione Skelbimai – tai efektyvi ir universali priemonė, padedanti tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms pasiekti norimą auditoriją ir sėkmingai vykdyti pardavimus, nuomos...

Žemaitijoje po rekonstrukcijos atidarytas neįprasto tipo mokyklos stadionas

Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur, oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi...

Oficialiai atidarytas rekonstruotas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas

Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur, oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi...

Šiemet profesinio mokymo rekordinis abiturientų susidomėjimas. Viena profesija itin populiari

Šiemet į profesines mokyklas priimta 1 tūkst. abiturientų daugiau nei pernai, dvigubai daugiau gimnazistų mokysis profesinio mokymo modulių. Populiariausiomis išlieka inžinerijos srities profesijos. Tai rodo galutiniai priėmimo į profesines mokyklas duomenys. „Stojančiųjų į aukštąsias ir...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, rugsėjo 30–spalio 6 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje nemažai rūpesčių turėsite darbe, o jeigu negaluojate – dėl sveikatos sutrikimo, paskirtų tyrimų, gydymo. Jeigu kažkas buvo daroma neatsakingai, dabar gali išryškėti pasekmės. Emocijų audrą...

Sėkmė jau nuo pirmos laidos: nauja „Užauk IKI“ akademija padeda dar efektyviau išnaudoti „Iki“...

Profesinis augimas ir plačios karjeros perspektyvos – tai, ką prekybos tinklas „Iki“ siūlo kiekvienam savo komandos nariui. Siekiant suteikti darbuotojams maksimalias galimybes tobulėti, „Iki“ šiais metais pristatė dar vieną ugdymo programą – „Užauk IKI“...

Astrologinė prognozė rugsėjo 24-ajai, antradieniui

AVINAS. Prieštaringa diena, kaip ir jūsų nuotaika. Lyg ir nieko jums nestinga – nei gerovės, nei aplinkinių palankumo ir simpatijų, tačiau lengvai pasiduodate intrigoms. Nesivelkite į aferas, neliežuvaukite. JAUTIS. Tai turėtų būti produktyvi diena. Jūsų...

„Ignitis“ Mažeikių vėjo parko elektros energiją tieks „Akmenės cementui“

„Ignitis“ tieks vėjo elektrinių parko Mažeikiuose pagamintą elektros energiją „Akmenės cementui“. Skelbiama, kad „Ignitis“ su bendrove pasirašė ilgalaikę elektros prekybos sutartį, kurios trukmė 4 metai. Elektros energijos tiekimas pagal sutartį bus pradėtas 2026 m. „Tokio tipo...

Už kyšininkavimą nuteisti du buvę techninės apžiūros kontrolieriai

Panevėžio apygardos teismas už korupcines veikas teismo baudžiamuoju įsakymu nuteisė tris asmenis, du iš jų – buvę Panevėžio techninės apžiūros centro (TAC) kontrolieriai. Kaip nurodoma Panevėžio apygardos teismo pranešime, teismas už kyšininkavimą nuteisė du buvusius...

ORAI: Be lietaus. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsniai šilumos

Šiandien be lietaus. Vėjas pietryčių, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsniai šilumos. Antradienį be lietaus. Vėjas pietryčių, naktį 3–8 m/s, dieną 7–12 m/s. Temperatūra naktį 10–15, dieną 20–25 laipsniai šilumos. Trečiadienio naktį vietomis, dieną daug kur...

Rugsėjo 23-ioji: vardadieniai, dienos INFO, Tarptautinė gestų kalbų diena ir kitos įdomybės

Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido atminimo dienaTarptautinė gestų kalbų diena. Rugsėjo dvidešimt trečioji – 267-oji metų diena (pirmoji 39-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 99 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Galintas, Lina, Linas,...

Astrologinė prognozė rugsėjo 23-iajai, pirmadieniui

AVINAS. Aktualios bus informacijos paieškos. Galbūt gausite laišką ar pranešimą apie jums svarbų dalyką. Labiau saugokite savo asmens duomenis ir turtą, nes suaktyvės nevengiantieji pasinaudoti svetimu geru. JAUTIS. Šiandien galite išgirsti patarimų, kaip išplėsti veiklą,...

Slaptas filmavimas po suknele? Prokuratūra nutraukė tyrimą

Penktadeinį Kauno apygardos prokuratūra priėmė sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo. Prokuratūros duomenimis, policijai pateiktame pareiškime buvo teigiama, kad šių metų birželio 30 d. viename Kauno prekybos centre...

Lietuvoje įsitvirtinusi ukrainietė Liudmyla sėkmingai daro karjerą – darbas „Iki“ ir kolegos padėjo sklandžiai...

Prekybos tinklas „Iki“ – atviras visiems, ieškantiems darbo, tad atvykusiems iš kitų šalių padeda ne tik pasirūpinti savo finansine gerove, bet tampa ir svarbia pagalba integruojantis. Į Lietuvą persikėlusi ukrainietė Liudmyla Tochynska jau kalba...

Dėl ukrainiečio įdarbinimo nelegalia veikla apkaltinta „Freor LT“ kreipėsi į teismą: pateikia skundą dėl...

Vienintelė komercinės šaldymo įrangos gamintoja visose Baltijos šalyse „Freor LT“ kreipėsi į teismą dėl be pagrindo skirtų valstybės baudų ir sankcijų už karo pabėgėlio iš Ukrainos įdarbinimą. Įmonė teismui apskundė Lietuvos Respublikos Valstybinės darbo...

Lietuvių įkurta žuvies gaminių studija „Port Lite“ plečia gamybą, pradėjo gaminti krevečių užkandžius, didins...

Latvijoje lietuvių įkurta žuvies gaminių gamybos studija „Port Lite“ dar labiau išplėtė produkcijos gamybos įvairovę, vienoje iš trijų gamyklų pradėjo skirtingų skonių didžiųjų surimi krevečių gamybą. Naujieji gaminiai jau pradėti eksportuoti į Ispaniją bei...

Lietuvių įkurta žuvies gaminių studija „Port Lite“ plečia gamybą, pradėjo gaminti krevečių užkandžius, didins...

Latvijoje lietuvių įkurta žuvies gaminių gamybos studija „Port Lite“ dar labiau išplėtė produkcijos gamybos įvairovę, vienoje iš trijų gamyklų pradėjo skirtingų skonių didžiųjų surimi krevečių gamybą. Naujieji gaminiai jau pradėti eksportuoti į Ispaniją bei...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS