google-site-verification=Cd6bbb-vXU_KyMGL9NOitHsSBGICFniU5ek5XnxXDvo
24.3 C
Plungė
2024 / 06 / 26

Gydytoja: gyventojai mažakraujystės simptomus pastebi per vėlai

Ar jau skaitėte?

Spartus gyvenimo ritmas ir kasdien patiriamas stresas neretai mus verčia galvoti, kad silpnumas, nuovargis ar galvos svaigimas – normali organizmo būsena. Tačiau, anot Vilniaus vidaus ligų gydytojos Rūtos Bartulytės, šie simptomai dažnai byloja apie anemiją, su kuria, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, susiduria kas ketvirtas gyventojas. Specialistė papasakojo, kas yra mažakraujystė, kaip ją atpažinti ir kokie įpročiai gali padėti išvengti šios ligos.

- Reklama -
Vitaminai. Nuotrauka Polina Tankilevitch iš Pexels.

R. Bartulytės teigimu, anemija – tai būklė, kai asmens kraujyje yra sumažėjęs raudonųjų kraujo kūnelių, eritrocitų, kiekis. Dėl to ima stigti organizmui itin svarbaus baltymo – hemoglobino. Esant jo stygiui, sumažėja visų audinių aprūpinimas deguonimi.

„Anemiją galima skirstyti į absoliučią, pasireiškiančią dėl eritrocitų trūkumo ir į reliatyvią, kai eritrocitų skaičius sumažėja tik santykinai – dėl padidėjusio bendro kraujo tūrio, pavyzdžiui, nėštumo metu. Dažniausiai anemijos pasireiškia gyvenimo eigoje veikiant tam tikriems faktoriams ir tik retesniais atvejais mažakraujystė būna užkoduota žmogaus DNR“, – sako Vilniaus Terapinio gydymo centro vidaus ligų gydytoja.

Dažniausiai serga vaikai ir moterys

Specialistė pažymi, kad dažniausiai nuo anemijos kenčia vaikai ir nėščios moterys, ypač neišsivysčiusiose šalyse, kur papildomai susiduriama ir su nesubalansuotos mitybos problema.

„Kalbant apie geležies stokos mažakraujystę, pažeidžiamiausia grupė yra moterys, nes tai lemia fiziologinės jų organizmo ypatybės – kraujavimas menstruacijų metu, kraujo tūrio padidėjimas nėštumo laikotarpiu.

- Reklama -

Tiesa, dažniausia anemijos priežastis yra netaisyklinga mityba – mažakraujystė gali užklupti ir valgančius nepilnavertį maistą ar laikantis tam tikrų mitybos įpročių, kai negauname reikalingų vitaminų ir mineralų“, – pasakoja medikė.

Mažakraujystę sukelia gausus spektras priežasčių

Anot R. Bartulytės, mažakraujystę gali sukelti ir daugybė kitų priežasčių, kurias galima suskirstyti į dvi dideles grupes. Pirmoji – sumažėjęs hemoglobino kiekis sutrikus eritrocitų gamybai, o antroji – padidėjęs eritrocitų praradimas.

„Eritrocitų gamyba gali sutrikti, kai ima trūkti šiam procesui būtinų medžiagų: vitamino B12, folio rūgšties ar, dažniausiai, geležies. Taip pat gamyba gali sutrikti dėl kaulų čiulpų pažeidimo, pavyzdžiui, sergant hematologinėmis ligomis arba dėl tam tikrų vaistų poveikio, nes būtent kaulų čiulpuose formuojasi kraujas ir jo elementai, – pažymi pašnekovė.

– Svarbu paminėti, kad anemiją gali sukelti ir lėtinės ligos. Pavyzdžiui, sergantiems lėtine inkstų liga mažakraujystė išsivysto dėl inkstuose gaminamo eritropoetino stokos, o sergant kitomis lėtinėmis, infekcinėmis ar onkologinėmis ligomis, sutrikdoma geležies apykaita ir ji nebegali būti panaudojama eritrocitų gamybai.“

Vidaus ligų gydytoja pratęsia, kad su antrąja priežasčių grupe – eritrocitų ir juose esančio hemoglobino praradimu – žmonės dažniausiai susiduria kraujuodami, tačiau anemija galima susirgti ir dėl kai kurių ligų bei būklių sukeliamos hemolizės.

„Šiuo atveju susirgimas yra vadinamas hemolizine anemija, kurį gali sukelti įgimta fermentų stoka arba eritrocitų formos pakitimai. Taip pat eritrocitų sunykimą gali sukelti infekcinės ligos, pavyzdžiui, maliarija, blužnies ar kepenų padidėjimas, autoimuninės priežastys. Visgi viena dažniausių eritrocitų praradimo priežasčių – kraujavimas. Tačiau neretai kraujavimas gali būti nepastebimas, pavyzdžiui, lėtinis kraujavimas iš žarnyno, o jam aptikti reikalingi specialūs tyrimai, kuriuos, įtaręs kraujavimą, paskirs jūsų gydytojas“, – teigia specialistė.

Kaip atpažinti anemiją?

R. Bartulytės teigimu, anemijos sukeliami simptomai priklauso nuo to, kiek ji pažengusi ir kaip greitai išsivystė.

„Jei mažakraujystė vystosi pamažu, pavyzdžiui, dėl geležies trūkumo maiste, organizmas turi laiko adaptuotis prie deguonies stygiaus ir simptomai būna ne tokie akivaizdūs. Net ir tokiu atveju, žmogus jaučiasi nuolat pavargęs, apatiškas, silpnas, jam svaigsta galva.

Anemijai pažengus labiau, atsiranda dusulys, galvos skausmai, sumažėja fizinio krūvio tolerancija, dažnėja širdies plakimas. Jeigu hemoglobino koncentracija kraujyje sumažėja staiga, gali išsivystyti dar pavojingesnės būklės – sąmonės sutrikimai, ištikti miokardo infarktas. Svarbiausia, neignoruoti naujų simptomų ir kreiptis į gydytoją, kad diagnozę nustatyti būtų galima laiku“, – pažymi gydytoja.

Geležies trūkumą rodo ir kiti simptomai

R. Bartulytė toliau pasakoja, kad jeigu žmogaus organizme trūksta geležies, jam gali pasireikšti ne tik anemija, bet ir kitos problemos.

„Stingant šio mikroelemento, ima sausėti ir trūkinėti oda, skilinėti ir slinkti plaukai, lūžinėti nagai, kenčia protinė veikla – tampa sunkiau susikaupti, svaigsta galva, vargina prasta nuotaika. Moksliniai tyrimai rodo, kad geležies trūkumas didina migrenos, neramių kojų sindromo išsivystymo riziką. Taip pat geležis reikalinga imuninės sistemos tvirtumui – jos stygius lemia pasikartojančias infekcijas, lėčiau gyjančias žaizdas.“

Geriausia apsauga – pilnavertė mityba ir reguliarūs kraujo tyrimai

Gydytoja pasakoja, kad pagrindinis mažakraujystės priešas – subalansuota ir pilnavertė mityba: „Žmogaus organizmas geležį ir vitaminą B12 geriau pasisavina iš gyvūninės kilmės maisto, todėl kartu su mums taip reikalingomis daržovėmis, grūdais ir vaisiais kartu reikėtų valgyti ir mėsą bei žuvį. Jeigu visgi tokia mityba jums yra nepriimtina, pavyzdžiui, esate vegetaras ar veganas, patartina su maistu vartoti geležies ir vitamino B12 papildus.“

Ji pratęsia, kad dažnu atveju mažakraujystės ar bent ūmesnių jos fazių galima išvengti stebint savo organizmą ir bent kartą per dvejus metus, o vyresniems ar lėtinių ligų turintiems gyventojams – dar dažniau, atlikti bendrą kraujo tyrimą.

„Praktikoje pasitaiko atvejų, kai apie ženklią anemiją žmonės sužino atsitiktinai atlikę bendrą kraujo tyrimą, o iki tol varginusį silpnumą, nuovargį ar apatiją pacientai linksta pateisinti dideliu gyvenimo tempu ar stresu. Jeigu pastebėjote minėtus simptomus – nedvejokite ir kreipkitės į specialistus, nes tai gali būti perspėjantys simptomai, o mes parinksime jums tinkamiausią gydymo būdą“, – teigia Vilniaus Terapinio gydymo centro vidaus ligų gydytoja R. Bartulytė.

spot_img
spot_img

ORAI: Trečiadienio dieną bus giedra ir sausa

Trečiadienio dieną bus giedra ir sausa. Vėjas nepastovios krypties, 3–8 m/s. Aukščiausia temperatūra 25–30 laipsnių karščio. Ketvirtadienį nelis. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 13–18, dieną 27–32 laipsniai karščio. Penktadienį lietaus tikimybė maža....

Birželio 26-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio 26-oji – Tarptautinė kovos su narkomanija diena; Tarptautinė diena prievartos aukoms paremti. Birželio dvidešimt šeštoji – 178-oji metų diena (trečioji 26-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 187 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Jaunė,...

Astrologinė prognozė birželio 26-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien labiausiai vadovausitės intuicija ir emociniu intelektu. Pojūčiai labai veiks mąstymą ir atvirkščiai. Stenkitės nesiblaškyti dirbdami, bendraudami. Darykite pertraukėles, kad pailsėtų protas bei kūnas. Tiktų užsiimti menine, kūrybine veikla. JAUTIS. Nors ši diena nebus...

Rūpi planetos ateitis – taisykite sugedusius prietaisus

Besivystant elektronikos technologijoms, atrandant vis daugiau sričių, kur jas panaudoti, pasaulyje sparčiai daugėja ir elektronikos atliekų. Europos šalys kovoje su elektronikos atliekų augimu nepasiduoda – ragina gamintojus išleisti į rinką patvarius, pataisomus prietaisus, o...

„Iki“ paskelbė naujausią tvarumo ataskaitą: pokyčių naudą pajuto tūkstančiai

Prekybos tinklas „Iki“ paskelbė jau antrąją tvarumo ataskaitą, kurioje pateikiami naujausi duomenys apie bendrovės pažangą integruojant tvarumą į įvairias savo veiklos sritis. 2023 m. „Iki“ toliau tęsė savo įsipareigojimus darbuotojams, bendruomenėms ir aplinkai, kurių...

ORAI: Antradienio dieną be lietaus, oro temperatūra kils

Antradienio dieną be lietaus. Vėjas daugiausia šiaurės, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Trečiadienį be lietaus. Vėjas naktį silpnas, dieną nepastovios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 10–15, Kuršių nerijoje apie 17 laipsnių šilumos, dieną...

Birželio 25-oji: vardadieniai, dienos INFO, Tarptautinė jūrininkų diena

Birželio 25-oji – Tarptautinė jūrininkų diena. Birželio dvidešimt penktoji – 177-oji metų diena (antroji 26-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 188 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Baniutė, Geismantas, Geismantė, Geistara, Geistaras, Geistautas, Geistautė, Geisvina,...

Astrologinė prognozė birželio 25-ajai, antradieniui

AVINAS. Tikriausiai pajusite, kad kažkas keičiasi, o jūs nieko negalite padaryti. Pasistenkite išsiaiškinti su tais, kurie tai inicijuoja. Nieko neprižadėkite, jei nesate tikri, kad ištesėsite. JAUTIS. Šiandien jūsų jausmai gali būti sutrikdyti. Saugokite reputaciją, laikykitės...

Ką būtina žinoti sudarant sezoninio darbo sutartį?

Darbo kodekso 100 straipsnis reglamentuoja sezoninio darbo sutartis. Sezoninio darbo sutartis sudaroma sezoniniams darbams atlikti. Sezoniniais darbais vadinami darbai, kurie dėl gamtinių ir klimato sąlygų, dirbami ne visus metus. Jie negali būti ilgesni nei...

Išvykstate atostogoms? Ekspertas pataria, kaip efektyviai sumažinti elektros sąskaitas

Vasara dažną gyventoją džiugina ne tik gerokai ilgesnėmis dienomis, bet ir atostogomis. Tiesa, kartais poilsį kiek apkartina tai, kad sugrįžus pasitinka visai nesumažėjusios sąskaitos už elektros energiją. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo...

ORAI: Šiandien daug kur trumpas lietus, oro temperatūra 19–24 laipsniai šilumos

Šiandien daug kur trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsniai šilumos. Antradienį lietaus tikimybė maža. Naktį kai kur rūkas. Vėjas šiaurinių krypčių, 4–9 m/s. Temperatūra naktį...

Birželio 24-oji: vardadieniai, dienos INFO, Joninės (Rasos)

Birželio 24-oji – Joninės (Rasos). Birželio dvidešimt ketvirtoji – 176-oji metų diena (pirmoji 26-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 189 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Ansas, Janė, Janina, Jonas, Jonaudas, Jonaudė, Jonė, Jonis, Žana,...

Birželio 23-ioji: vardadieniai, dienos INFO ir net 5 minėjimai

Birželio 23-ioji – Birželio sukilimo diena; Tarptautinė olimpinė diena; Tarptautinė našlių diena; Tarptautinė valstybės tarnautojų diena; Moterų inžinerijoje diena. Birželio dvidešimt trečioji – 175-oji metų diena (paskutinė 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Astrologinė prognozė birželio 23-iajai, sekmadieniui

AVINAS. Bus daug darbo ir apie atsipalaidavimą savaitgalį galėsite pasvajoti tik vakare. Visgi Joninių šventei įdėtos pastangos bei lėšos nebus tuščios – tai įvertins susirinkusieji į jūsų suorganizuotą vakarėlį. JAUTIS. Jusite poreikį ištrūkti iš namų....

ORAI: Šeštadienio dieną daug kur numatomos trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis smarkiai

Šeštadienio dieną daug kur numatomos trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis smarkiai. Pietinėje šalies pusėje kai kur kruša. Vėjas pietų, pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra...

Birželio 22-oji: vardadieniai, dienos INFO, Vasaros saulėgrįža

Birželio 22-oji – Vasaros saulėgrįža. Birželio dvidešimt antroji – 174-oji metų diena (šeštoji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 191 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Eigauda, Eigaudas, Eigaudė, Eigeda, Eigedas, Eigė, Inocentas, Kaributas, Kentautas,...

Astrologinė prognozė birželio 22-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nuo pat ryto turėsite nelengvų pareigų arba apie jas nepaliaujamai galvosite, nerimausite dėl vakaro renginio ar neatliktų darbų. Verčiau tyliai pasidžiaukite vasaros diena ir neskleiskite nerimo. JAUTIS. Tikėtini keblumai, susiję su kelione, mokslu, užsieniečiais,...

Lietuviai nelinkę švaistytis atostogų dienomis: derina jas prie ilgųjų savaitgalių, naudojasi darbostogomis

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų šią vasarą planuoja bent savaitės trukmės ar ilgesnes atostogas, o ketvirtadalis poilsiui išnaudos šventines nedarbo dienas, prie jų prisiderinę laisvadienių. Tam šiemet tinkamos dvi datos – jau šį savaitgalį laukiančios...

„Rimi“ – pigesni šonkauliukai: tirpstančius burnoje pasigaminsite su šiais eksperto patarimais (receptas)

Ilgaamžėmis tradicijomis ir burtais apipinta Joninių šventė dažnai neapsieina be kepsninėje keptų patiekalų. Vieni ant ugnies čirškina dešreles, kiti kepa šašlykus arba vištieną, o treti ruošia burnoje tirpstančius kiaulienos šonkaulius su barbekiu glazūra. Anot...

ORAI: Penktadienio dieną nelis

Penktadienio dieną nelis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 5–10 m/s. Temperatūra 22–27, pajūryje 19–21 laipsnis šilumos. Šeštadienio naktį lietaus tikimybė maža. Vėjas silpnas. Temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Dieną daug kur trumpos liūtys su perkūnija, vietomis lis...

Vienas iš darbo „Lidl“ privalumų – aiškios atlygio sistemos užtikrinimas

Finansinį stabilumą darbuotojams garantuoja ne tik darbo užmokesčio dydis, bet ir įmonėje taikomos atlygio sistemos. Pasak „Lidl Lietuva“ valdybos narės ir personalo vadovės Sandros Savickienės, aiški informacija apie uždarbį ir jo augimo perspektyvas padeda...

„Rimi“ gerosiomis maistinėmis medžiagomis prisodrinta daržovė – pigiau: įsigiję nepadarykite šios klaidos

Joninių vakaronė gamtoje – puiki proga net retai valgantiems daržoves įvertinti jas iškeptas ant grotelių, kuomet kitaip atsiskleidžia įvairiausi jų skoniai. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria, kad grilinti arba...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS