google-site-verification=Cd6bbb-vXU_KyMGL9NOitHsSBGICFniU5ek5XnxXDvo
13.3 C
Plungė
2024 / 10 / 06

Maistai siaubai, arba kaip jus gąsdina laisvai samdomi baugintojai

Ar jau skaitėte?

Vienas iš trūkumų, kai turi gerą atmintį, yra tai, kad labai daug prisimeni visko įvairaus, ką kalbėjo žmonės prieš dešimtmečius. Tada suvoki, kad labai daug kas iš to, kas buvo kalbėta ir kuo mes buvome bauginti, neišsipildė.

- Reklama -


O dar kiti dalykai turi savo galiojimą: jei pažiūrėsime, kuo gąsdino nusidėjėlius viduramžių paveiksluose, kaip piešė pragarą paprastiems žmonėms, kad turėtų ką bažnyčioje pasižiūrėti, nes neturėjo juk nei kino, nei televizijos, nei interneto, tai supranti, kad dalykai pasikeitė – šiandien mūsų nepagąsdinsi nei raguotais velniais, nei smalos katilais. Bet tai nereiškia, kad gąsdinimai sustojo.

Bauginimus apie maistą prisimenu dar iš vaikystės. Buvo tais laikais tokia laida „Šeimininkės rytmetis“, tai ten buvo ir receptų, ir patarimų, kaip slovikus vekuoti, ir ateidavo kokia ano meto žurnalistė ar ne visai gydytoja, gal greičiau biologė, pabaugint dėl sveikatos, tai vienas toks dalykas buvo, kuris įkrito tarp mano jaunų ausų į kaukolę, kad vaikui prie maisto negalima duoti gerti, nes taip jam geriau seilės išsiskirs. Tai man mama pradėjo nebeduot nei vandens, nei sulčių, nei nieko, net kefyro neduodavo (nors anksčiau kefyras jai atrodė labai sveika), o paskui apsisukusi pamiršo ir kažkokio naujo siaubo griebėsi.

Beje, dėl sulčių. Sovietiniais laikais buvo plakatai (tik ten buvo rusiškai, todėl rimavosi): „Sultys – tai tie patys vaisiai, gerkite sultis ištisus metus.“ Praėjo dešimtmečiai, ir pradėjo mums sakyti, kad jokiu būdu negalima sulčių gerti, nes sultyse yra daug cukraus, o cukrus, kaip jūs žinote, yra baltoji mirtis.

Druska irgi buvo baltoji mirtis, o paskui prie baltosios mirties prisijungė skonio stipriklis, natrio monoglutamatas, E-621, kuris gal net buvo baisesnis už mirtį, nes turi raidę E (paskui žmonės pradėjo kratytis visko, kas pažymėta raide E, nors net vitaminai C ir E turi savo E numerį klasifikacijoje, kaip ir maistinis vaškas). Tik nė vienos mokslinės studijos, patvirtinančios E-621 kenksmingumą, vartojant normaliais kiekiais, taip ir nebuvo, ir tiek Europoje, tiek JAV, tiek Azijoje šis Japonijoje sugalvotas maisto stipriklis tebėra saugus naudoti: viskas, ką galima susirasti internete, yra greta mokslo ir aplink jį vaikštantys gandai ir savamokslių baugintojų studijos.

Kažkada, jei prisimenate, buvo labai negalima valgyti kiaušinių, nuo jų užkyla kraujyje cholesterolis, ir kiaušiniai yra mirtis. Čia jau seniai buvo, irgi, kai buvau jaunas: dabar jau mažai kas tai prisimena.

- Reklama -

O dar, jeigu prisimenate, prieš porą dešimtmečių negalima buvo rūkytos mėsos nė gabaliuko, nes ji „skrandyje pūna kelias paras“. Atsimenu, mama man taip sakė – paklausiau, kur sužinojo, taigi aišku, kažkoks iliustruotas žurnaliukas apie sveikatą, kur savarankiškus mokslus iš tokios pačios literatūros išėję sveikatintojai (prisimenate, būdavo rašoma: „Parengta pagal užsienio spaudą“, tai galite būti ramūs, kad iš tokių pačių rusiškų žurnalų buvo ištraukta, o tas rusiškas žurnalas irgi iš kažkur išsitraukė, gal iš Vokietijos ar, ko gero, pirma iš Vengrijos, kuri jau savo ruožtu perrašinėjo iš vokiškos spaudos, ir taip visa tai ėjo ratu, turbūt, į kokį dvidešimties metų gylį; vieno, ko ten niekad nebuvo, tai mokslo ir faktų tikrinimo).

Jau dabar, visuotinio „YouTube“ laikais, yra filmukų apie tai, kokia baisi yra kola: paimk žmogaus dantį, įmesk į stiklinę su kola, ir dantis ištirps po kurio laiko. „Įsivaizduokite, ką jūs pilate į save.“ Niekas nesakė, kad lygiai tas pats įvyktų (dėl tokios pačios stiprios rūgšties), jei įmestumėt tą dantį į stiklinę su apelsinų sultimis – nes, matote, tuo metu mirties ir siaubo propagandos taikinys sulčių neapėmė.

Kažkada dirbau Afrikoje, Ganoje, ir ten buvo taip, kad man reikėjo mano rengiamam biurui išlaisvinti senas patalpas, suteiktas tos šalies nacionalinio transliuotojo. Ten buvo tarp kitų šiukšlių spauda, kurią prenumeravo, bet niekada neskaitė: žurnalai „Time“ ir „Newsweek“, tokie populiarūs politikos, ekonomikos ir žmogiško gyvenimo atspindžiai iš tolimos praeities. Jų krūvos ten voliojosi nuo tų laikų, kai aš dar buvau vaikas. Parsinešęs į savo viešbučio apartamentus skaičiau kaip kvailybės enciklopediją, gilinausi, ir stebėjausi, kiek gi buvo netolimų laikų baubų, kuriuos jau visi užmiršo: ir „ozono skylė“ virš Arkties vandenyno, ir ateinantis pasaulinis atšalimas („jeigu prognozės pasitvirtins, artimiausios vasaros gali būti paskutinės, kurias mes leisime be sniego“), ir nesibaigiantis ginčas, kiek reikia vandens išgerti žmogui, ir ar galima gerti iš čiaupo, ar tai „nuodas“. Dar kažkoks indų jogos populiarintojas kalbėjo, kad jei tau rūpi sveikata, negalima užsiimti joga, nes tuojau turi palikti Londoną, Niujorką, Paryžių, nes tų miestų „oras yra grynas nuodas, kuriuo kas minutę pildote savo organizmą“, ir, palaukite: „ten ne deguonis, o nematoma mirtis“. Visur mirtis. Keista, bet tos pačios Indijos gyventojai kažkodėl nesirinko džiaugtis savo tyru oru ir labiausiai už viską norėjo kraustytis į prakeiktą civilizaciją.



Kai dabar kas nors (dažniausiai ne gydytojai, ir tuojau paaiškinsiu kodėl) taip pat kalba apie, sakykime, majonezą, kad tai mirtinas ingredientas jūsų virtuvėje, baisus nuodas, kuris amžiams deformuos jūsų gyvenimus, jie net neįtaria, kad kai kurios šalys jau ten pat buvo ir dabar tik juokiasi, atsisukusios atgal į savo buvusį siaubų malūną. Japoniją, pralaimėjusią Antrąjį pasaulinį karą, gana ilgam okupavo amerikiečiai, ir jie atnešė nugalėtajai šaliai daug naujovių: valgomuosius ledus ir spurgas, kurių ten anksčiau niekas nebuvo matęs, bet taip pat majonezą, kuris sparčiai pradėjo populiarėti (kai Lietuvoje sušius gardina majonezu, tai toli gražu nėra mūsų liaudies meistrų išradimas, tai Japonijos įprastinė praktika, kaip ir, beje, krabų lazdelės, kurios nėra Vakarų chaltūra, o pačių japonų išradimas). Prieš karą jo buvo suvalgoma visiškai nedaug (didžiausias japonų majonezo prekės ženklas „Kewpie“ pasirodė jau 1925-aisiais), o po karo tauta jį pamilo, ir jis, kartu su turistais ir amerikiečių kariais net grįžo į Ameriką – jau kaip egzotinis, japoniškas „dar labiau majoneziškas“ majonezas, kuris buvo labiau kiaušiniškas, geltonesnis, ir jame labiau buvo justi acto kandumas.

Tai štai, kur buvę kur nebuvę, atsirado sveikatintojai, kurie puolė japonams aiškinti, kad pasisukimas į šį nuodą sužalos tautos sveikatą, kad taip daug jo valgyti nevalia, nes bus kažkas baisaus. Ir ką gi? Nieko baisaus neatsitiko, neįvyko nei baisių susirgimų sprogimo, nei japonai nustojo savo ilgaamžiškumo – galbūt todėl, kad majonezas, kuris yra iš esmės aliejaus ir kiaušinių emulsija, yra tiek pat pavojingas, kiek aliejus, kiaušiniai, garstyčios ir actas, ir saikingai vartojant negali būti nei nuodas, nei mirtis labiau, negu bet kokie įprastiniai dalykai iš jūsų raciono.

Tai kodėl sveikatos grūmotojai ir baugintojai su savo skambiais pareiškimais taip garsiai girdėti, kodėl juos kviečia į TV laidas ir kodėl juos gausiai seka ir žiūri? Nes jie nėra gydytojai, ir jie gali skelbti tokius dalykus, kokių gydytojai niekada negalėtų skelbti. Nes gydytojai ilgai mokosi ir supranta, kad sveikata yra sudėtingas dalykas, mityba yra kompleksinis reikalas, ir kad nebūna taip, kad nuo visų ligų būtų vienas vaistas, arba kad vieną sudėtinę dalį išbraukus ateitų sveikata.

Tačiau rėksmingose TV laidose arba dar rėksmingesniuose straipsniuose būtent to ir reikia. Kad būtų reitingai, tai reikia to VIENOS SUDĖTINĖS DALIES NURODYMO, reikia garsių skelbimų apie nuodą, mirtį, paslaptį, lemtingą intrigą, nes jau nuo viduramžių (o ir dar anksčiau) žmonės ieškojo absoliučiojo laimės ir sveikatos eliksyro viename flakone, ir absoliučiojo nuodo priešams, kaip tos „absoliučiosios melodijos“, aprašytos Arthuro C. Clarke’o fantastikos apysakoje, kur ta melodija yra tokia nuostabi ir taip tobulai junginėja smegenų elektrinius impulsus, kad jos besiklausantis žmogus įpuola į transą ir galiausiai laimingas numiršta (pagal tą apysaką, melodiją saugiai galėjo klausytis tik tie žmonės, kurie visiškai neturėjo muzikinės klausos, ir jiems ji buvo tik nepavojinga garsų seka).

Savamoksliai mitybos konsultantai, specialistai, aferistai ir edukatoriai puikiai žino, kokios žinutės laukia auditorija: paprastos, rėksmingos ir sensacingos, kad jie pirštu bestų į kokį nors dalyką, „apie kurio pavojų jūs ligi šiol nepagalvodavote“. Ne, jie nedirba auditorijai (šiaip jau auditorijos sveikata jiems rūpi mažiausiai), jie dirba sau, žinodami pagrindinę populiarumo mechaniką: turi kalbėti paprastai, kaip teletabiai (prisimenate tokius keturis spalvotus žmogeliukus, apie kuriuos, beje, irgi kalbėjo, kad filmukai su jais sukels nepataisomą žalą vaikų smegenims, ta karta jau užaugo, ir jokios žalos nėra, o panikos skleidėjai jau ieško naujų taikinių, šiandien – majonezas, rytoj – kečupas, vėliau tai bus garstyčios, o gal krienai, o po trejų metų išgirsime, kad slaptas mirtinas nuodas yra lietuviškas šakotis, kurio atsisakę visi gyvensime iki 120 metų?). Reikia kalbėti lozungais ir kaltinimus mėtyti ne per skystus, nes kitaip nepataikysi į vis siaurėjantį dėmesio diapazoną.

Žinote, kodėl jūs nematote TV laidose gydytojų, kurie kalbėtų apie saikingą ir balansuotą mitybą, ir kad viską galima vartoti protingai? Nes tokia laida turėtų labai prastą žiūrimumą. TV yra pramogų verslas, o pramogoms mokslas visada buvo per sudėtingas, per tikslus ir pernelyg nuobodus – kur kas geriau parėkauti ir pabadyti pirštais į mirtino majonezo indelį, nuo kurio, žinoma, dar niekas nenumirė, bet tegu faktai, kaip sako anglai, negadina geros istorijos.

Teksto autorius Andrius Užkalnis

spot_img
spot_img

Sumažinti elektros sąskaitas galima šiais 5 būdais

Svarbu dirbantiems iš namų: 5 patarimai, padėsiantys sumažinti elektros sąskaitas Darbas iš namų turi nemažai privalumų: išvengiama eismo spūsčių, išlaidų už pietus mieste, o taip pat pastebima, kad dirbant namuose, užduotys atliekamos produktyviau ir atidžiau....

Tyrimas: dešimt darbdavio savybių, kurias labiausiai vertina lietuviai

Renkantis darbovietę Lietuvos gyventojai pirmenybę teikia lanksčioms darbo sąlygoms, stabiliai bei užtikrintai darbo vietai ir geram baziniam darbo užmokesčio dydžiui, rodo „Lidl Lietuva“ užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas. Siekiant pateisinti skirtingus esamų bei potencialių...

Sukčių sėkmė: apsimetę „Google“ bei SEB banko darbuotojais, išviliojo per 73 tūkst. eurų

Sukčiai iš Vilniaus, Klaipėdos ir Panevėžio gyventojų išviliojo 73,6 tūkst. eurų, žmonės dažniausiai buvo apgauti, kai patikėjo, kad jiems skambina JAV technologijų kompanijos „Google“ darbuotojai bei SEB banko atstovai. Ketvirtadienį, 10 val. 36 min., į...

ORAI: Prasideda šalnos

Penktadienio dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Kai kur rūkas. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 4–9, šiauriniuose rajonuose vietomis 1–3...

Spalio 4-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 4-oji – Pasaulinė gyvūnijos diena, šv. Pranciškus; Tarptautinė šypsenos diena. Spalio ketvirtoji – 278-oji metų diena (penktoji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 88 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Edvina, Edvinas, Eivas, Eivenė,...

Astrologinė prognozė spalio 4-ajai, penktadieniui

AVINAS. Kad ši diena neapkarstų, pasistenkite gerai sutarti su kolegomis, partneriais. Turėtų neblogai sektis, jeigu ieškote galimybių bendradarbiauti ir gebate dalintis. Be kitų palaikymo pasieksite kur kas mažiau. JAUTIS. Tikėtinas stiprus poreikis su kažkuo labiau...

Naujųjų „Xiaomi“ flagmanų pristatymas Vilniuje įvyko išsyk su pasauline premjera –telefonus technologijų entuziastus kvietė...

Trečiadienį sostinėje vykusiame išskirtiniame renginyje visuomenei gyvai pristatyti naujieji „premium“ klasės „Xiaomi 14T“ serijos mobilieji telefonai – ambicingi, galingi, fotografijos entuziastams sukurti įrenginiai. Juose integruotos „Leica“ kameros galimybes svečiai išbandė dalyvaudami fotografo Lino Marcišausko...

Elektronikos inovacijos: nauda gamtai ir iššūkiai aplinkai

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mokslo darbuotoja dr. Vaida Survilienė aktyviai prisideda prie pilkųjų ruonių tyrinėjimo, pasitelkdama moderniausias technologijas. Šiuolaikiniai elektronikos prietaisai, kuriuos ji naudoja savo tyrimuose, leidžia mokslininkams stebėti ruonių elgseną...

Sukrečianti Ingos šeimos patirtis: šokas dėl sūnaus būklės

Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieškoti ir specialistų pagalbos. Tačiau vargiai kas gali įsivaizduoti, ką išgyvena tėvai, sužinoję, jog jų vaikas turės...

„Iki“ – tikra nuolaidų šventė: „Kavos ir arbatos fiesta“ leis kavos įsigyti net pigiau...

Jau penktadienį moksleiviai ir vėl į mokyklą žengs nešini žiedais. Švenčiant Mokytojų dieną svarbiausia – dėmesys ir nuoširdi padėka, o simbolinėms dovanoms išlaidauti visai nebūtina. Ypač, jeigu užsuksite į arčiau namų esančią „Iki“ parduotuvę,...

Astrologinė prognozė spalio 3-iajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti aiškintis santykius su antrąja puse bei partneriais. Nesistenkite kitų įtikinti tuo, kuo patys netikite. Būkite pasirengę koreguoti kai kuriuos planus. JAUTIS. Pravartu iš peties paplušėti, jeigu privalote neatidėliodami atlikti kai kuriuos reikalus....

Kaip atskirti slogos ir kaip gydyti šiuos negalavimus

Atėjus šaltesniems orams, sveikatos priežiūros specialistai sulaukia vis daugiau nusiskundimų dėl slogos ir komplikacijų. Taip pat jie, pastebi, kad dažnas į slogą numoja ranka – esą, anokia tai liga. Tačiau kai kuriais atvejais negydoma...

ORAI: Trečiadienio dieną kai kur truputį palis

Trečiadienio dieną kai kur truputį palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra 8–13 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį didesnėje šalies dalyje, daugiausia Pietvakarių Lietuvoje, dieną daugelyje rajonų numatomas lietus. Vėjas naktį daugiausia rytų, 3–8 m/s, dieną...

Spalio 2-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 2-oji  – Angelų sargų arba Policijos diena. Spalio antroji – 276-oji metų diena (trečioji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 90 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Eidvilas, Gervilas, Gervilė, Gervyda, Gervydas, Geržada, Geržadas,...

Astrologinė prognozė spalio 2-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Būsite dirglūs, nervingi. Emocijų audrą gali sukelti kritiškas žodis, replika, nemalonus prisiminimas, mintys apie galimus išbandymus. Visur matysite priešus, kažką kaltinsite nesąžiningumu, liežuvavimu. Nemalonius pokalbius atidėkite. Atsargiai kelyje. JAUTIS. Tikėtina, kad atsinaujins sena širdgėla...

Apsipirkti „Iki“ tapo dar lengviau ir patogiau: 5 „Iki“ klientų valdybos įkvėpti pokyčiai, kuriuos...

Nauji produktai asortimente, patogesnė mobilioji programėlė ir aiškesni kainų pasiūlymai parduotuvėse – tai tik keli naujausi patobulinimai „Iki“ tinkle, padedantys apsipirkti dar paprasčiau ir sklandžiau. Pokyčiai ypač taikliai priderinti prie klientų poreikių, kadangi jie...

Vienas paprastas veiksmas „Rimi“ pirkėjams padės išsaugoti 5,6 tonų popieriaus

Prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ toliau diegia skaitmenines naujoves, ne tik palengvinančias apsipirkimą, bet ir padedančias saugoti gamtą. Nuo spalio 1 d. visose „Rimi“ parduotuvėse ir reguliariose kasose pirkėjai turės galimybę nebespausdinti popierinių čekių ir...

Nebrangi ir skani egzotika: „Iki“ persimonų siūlo labai patrauklia kaina – gaminkite su jais...

„Dievų vaisiaus“ vos už keliasdešimt centų, bemat pakeliančio nuotaiką ir nudžiuginančio skonio receptorius – būtent to įsibėgėjant rudeniui pirkėjai pradeda ieškoti parduotuvėse. Ryškusis persimonas kasmet vis labiau įsitvirtina tarp lietuvių mėgstamiausių egzotinių vaisių, pastebi...

Nepraleiskite progos kiaulienos mentės „Iki“ įsigyti pigiau: 3 idėjos sočiai ir skaniai vakarienei

Kiauliena – mėsa, kurią lietuviai renkasi dažniausiai. Nors populiarėja ir jautiena bei vištiena, tačiau kiaulienos pardavimai vis tebeauga, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Jos populiarumą lemia tiek kaina, tiek ir jos...

Bulvės „Iki“ kainuoja centus – metas kepti kugelį: išbandykite 2 lengvai paruošiamas versijas

O gal išsikepam kugelio? Ši frazė vis dažniau skamba lietuvių namuose, prasidėjus pačiam bulvių derliaus pikui. Minkštutėlis ir purus viduje, apskrudęs iš išorės – bulvių plokštainis tiesiog neturi lygių. Jam nereikia jokių įmantrių kulinarinių...

Iš melionų – netgi duona: įsigykite jų už superkainą „Iki“ ir išmėginkite 3 receptus

Gaivieji melionai puikiai tinka ne tik karštai vasaros, bet ir žvarbesnei rudens dienai. Norint šiais vaisiais praturtinti savo racioną, iš jų pasigaminti galima pačių netikėčiausių patiekalų, pavyzdžiui, išsikepti melionų duonos, juos pamarinuoti, pagaminti melionų...

Figų sezonas „Iki“ parduotuvėse – nebrangus ir skanus: šie 3 greiti receptai išgelbės netikėtai...

Kartais pasitaiko situacijų, kai skanaus ir įspūdį paliekančio patiekalo reikia čia ir dabar. Net jei atrodo, kad šaldytuvas tuščias, o ir norą gaminti lyg vėjas išpūtė – prisiminkite figas. Nors jos jau tūkstančius metų...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS